Noże bez tajemnic,
Pytając się kogoś o najważniejsze wynalazki, możemy usłyszeć odpowiedzi takie jak “koło”, “żarówka” albo “tranzystor”. Dość niespodziewaną odpowiedzią byłby nóż, narzędzie często traktowane jako coś oczywistego, mimo że pierwsze powstały ok. 2.6 miliona lat temu. Mimo, iż jest to wynalazek tak stary, do dziś wiele osób nie zna różnicy między santoku a nakiri, wszystkie te informacje, i wiele więcej, znajdą Państwo tutaj.
Szybka lekcja historii,
Zanim nawet powstał nasz gatunek, czyli homo sapiens, nasi dwunożni przodkowie doszli do wniosku, że posiadanie ostrego narzędzia jest, czymś co bardzo ułatwia życie. Nie były to noże jak pojmujemy je dziś, bo powstawały przez kruszenie kamieni tak aby powstały ostre krawędzie. Kiedy pojawił się człowiek rozumny, pojawiły się też nowe technologie wytwarzania “ostrych kamieni”. Przez kolejne wieki noże zmieniały się znacząco, od brązu przez miedź aż po stal damasceńską, wszystkie te zmiany były odzwierciedleniem skoków technologicznych naszej cywilizacji.
Ile zastosowań tyle noży,
Nóż szefa kuchni,
Charakteryzuje się długim, szerokim i prostym ostrzem, jego zakrzywienie ułatwia pracę na desce do krojenia. Nóż ten jest jednym z najczęściej używanych, idealnie nadaje się do ciekania wielu produktów jednocześnie. Pogrubiona część ostrza idealnie nada się do krojenia nieco twardszych produktów takich jak ziemniaki.
Nóż uniwersalny,
Jak sama nazwa wskazuje nóż ten nadaje się do większości zadań w kuchni. Nic dziwnego, skoro jest on pomniejszoną wersją noża szefa kuchni. Wynika z tego, że będzie on idealny do zadań noża szefa tylko że na mniejszą skalę, co ma dodatkowe zalety, gdyż małe ostrze pozwala na dokładniejsze cięcia.
Nóż do obierania,
Nieco przewrotnie nie służy on wyłącznie do obierania, jego mniejszy profil pozwala na wykonywanie dokładniejszych cięć niż nóż uniwersalny. Jest to jeden z najlżejszych typów ostrza, co pozwala na bardzo wygodną pracę. Mimo swoich rozmiarów jest on bardzo silnym narzędziem, które poradzi sobie nawet z najtwardszym owocami.
Nóż do pieczywa,
Niewiele jest rzeczy lepszych niż świeże pieczywo z lokalnej piekarni, aby zachować kształt i teksturę ciepłych bułeczek należy użyć odpowiedniego noża. Proste ostrze swoim wyglądem i funkcją podobne do piły idealnie nadaje się do cięcia miękkiego wnętrza wypieków jak, i do przebicia się przez chrupiącą skórkę. Nada się on też do ciast, jeśli chcemy zachować ich puszystą strukturę.
Nóż do mięsa,
Jeden z największych noży dostępnych w kuchni, swoim wyglądem jest bardzo podobny do noża szefa kuchni. Nie należy ich jednak mylić, w przeciwieństwie do noża szefa jest on węższy oraz jego końcówka nie jest skierowana ku górze. Dzięki swojej budowie między nim a produktami powstaje mniej tarcia, co pozwala na cięcie cienkich plasterków z prostymi krawędziami.
Tasak,
Płaskie i szerokie ostrze jest uniwersalnie kojarzone z rzeźnikiem, nie jest to błędem gdyż tasak jest często nazywany nożem rzeźniczym. Idealnie nadaje się do krojenia i obróbki surowego mięsa a jego masywna budowa pozwala na przecięcie kości. Zwyczajowo nie używa się go do innych produktów, lecz w rękach wprawionego kucharza pozwala na miażdżenie czosnku.
Nóż do trybowania,
Giętkie i cienkie ostrze idealnie spełnia swoje zadanie, czyli oddzielanie mięsa od kości. Nóż pozwala na delikatne i precyzyjne cięcie dzięki którym nie zostanie uszkodzony żaden fragment mięsa. Należy go używać wyłącznie do surowego produktu, nie powinniśmy też używać ostrza do krojenia kości, gdyż może to uszkodzić nóż.
Nóż do filetowania,
Bardzo podobny do noża do trybowania, jego ostrze jednak jest bardziej giętkie ze względu na to, że ryba to mięso delikatniejsze. Idealnie nada się do krojenia filetów bez szkody dla mięsa. W przeciwieństwie do innych noży, należy do używać do wykonania cięć horyzontalnych, gdyż pozwala to na łatwiejsze obejście kości.
Nóż do łososia,
Najdłuższy nóż dostępny w kuchni, jednocześnie jeden z najbardziej giętkich. Stworzony do dużych ryb takich jak właśnie łosoś. Filetowanie czy ściąganie skóry, to zadania idealne dla tego ostrza, które często mają wgłębienia aby przeciwdziałać przyklejaniu się mięsa do noża.
Santoku,
Nazwa pochodzi od japońskiego 三徳包丁 (santoku bocho) co w dosłownym tłumaczeniu oznacza “trzy użytki”. Ten typ nożna znany jest ze swojej wygody użytkowania, pozwala na wykonywanie większości zadań kuchennych. Mimo, iż ostrze przystosowane jest głównie do krojenia surowej ryby, nada się też do lekkiej pracy z warzywami bądź owocami.
Nakiri,
Wizualnie podobny do santoku ma jednak zupełnie inne zastosowanie. Nazywany też japońskim nożem do warzyw, ze względu na swoje proste ostrze, nakiri pozwala na wykonywanie cięć jednym ruchem, co ułatwia pracę z dużymi produktami. Dodatkowo pilnując tego, aby nóż zawsze był ostry, może on pozwolić na krojenie wyjątkowo cienkich plastrów.
Nóż do pomidorów,
Nietypowo wyglądające ostrze stworzone zostało do krojenia warzyw o specyficznej strukturze. Krótki nóż pozwala przecinać mięsiste i delikatne produkty bez niepotrzebnych uszkodzeń. Dodatkowo ze względu na swoje małe rozmiary pozwala na wycinanie wzorów oraz nietypowych kształtów, często rączka jest oteksturowana, aby poprawić prowadzenie ostrza.
Zakrzywiony nóż do obierania,
Kolejny nietypowo wyglądający nóż, krótkie zakrzywione ostrze najlepiej sprawdzi się właśnie przy obieraniu najróżniejszych warzyw czy owoców. Utrzymując odpowiednią ostrość można oczekiwać, że nóż pozwoli nawet na krojenie warzyw właśnie.
Damast, ceramika czy stal nierdzewna, czym się różnią?
Stal nierdzewna,
Bezdyskusyjnie najbardziej popularny materiał, połączenie węgla, stali i chromu zapewnia dosyć dobrą wytrzymałość i oczywiście odporność na rdzę. Największym problemem jest to, że dziś dostępne są wielokrotnie bardziej zaawansowane ostrza. Niemniej jednak jest do dobry materiał do produkcji noży na lata.
Stal wysoko węglowa,
W przeciwieństwie do stali nierdzewnej w tym przypadku zwiększona jest ilość węgla w stopie i jednocześnie wyeliminowany jest chrom. Decyduje to o tym, iż stal wysokowęglowa jest używana do tworzenia ostrzy, które muszą charakteryzować się wielokrotnie wyższą wytrzymałością i trwałością.
Stal damasceńska,
Legendarna stal z Damaszku definiowana jest przez użycie dwóch lub więcej stopów połączonych ze sobą w rozpoznawalnym falistym wzorze. Dzięki temu poprawia się wytrzymałość i, w zależności od potrzeb może zwiększyć się giętkość ostrza. Wysoka cena noży ze stali damasceńskiej wynika z trudności związanych z produkcją materiału, mimo tego wyjątkowa jakość ostrza jest tego warta.
Ceramika,
Dwutlenek cyrkonu, bardzo lekki i wytrzymały materiał. Jego popularyzacja pozwoliła na stworzenie ostrzy pozwalających na łatwe zachowanie czystości w porównaniu do zwykłej stali. Charakterystyka materiału powoduje, iż producenci mogą nałożyć najróżniejsze wzory na noże. Największym problemem ceramicznych noży jest to, że są one kruche, więc wymagają uwagi podczas używania.
Kilka słów na koniec,
Noże to bardzo ważny element każdej kuchni, warto więc wiedzieć o nich jak najwięcej, aby móc docenić ich wyjątkowość. Po wyśmienity wybór ostrzy z całego świata zapraszamy do sklepu kiwimag.pl
- Jesteś tu:
- Strona główna
- Blog Noże bez Tajemnic